Podręczne narzędzia #4 (USB)


Dzisiejszy wpis będzie spod znaku USB.

Osobiście korzystałem z podanych narzędzi podczas swojej działalności jako freelancer. Dwa przykładowe zlecenia, jakie dotykały problemu zrozumienia protokołu USB:

 • Jedno ze zleceń wymagało napisania oprogramowania współpracującego z tanią chińską wagą, do której nie było dokumentacji. Musiałem przeprowadzić obserwacje komunikacji wagi z dołączonym do niej chińskim programem demo, a następnie przygotować “wirtualny sterownik zastępczy” i zaimplementować komunikację w aplikacji, korzystając z tego sterownika.
 • Kolejne zlecenie można opisać jako aplikację do pilota radiowego Remote Control X10.  x10

  Free USB Analyzer

  Jednym słowem sniffer USB. Dostarcza bardzo wielu informacji o podłączonych urządzeniach i ich deskryptorach. Pozwala podglądać komunikację. Wersja bezpłatna posiada pewne ograniczenia.

   

  Przykładowy zrzut informacji o jednym z moich urządzeń peryferyjnych:

  USBPcap – USB Packet capture for Windows

  PCap do podsłuchiwania USB. Dzięki niemu wireshark wyświetli nam komunikację na USB.

  stdin_capture

  Zadig

  Najważniejszy program w tym zestawieniu.

  Ten tool przygotowuje niskopoziomowy sterownik ( WinUSB, libusb-win32, libusbK) pod wybrane przez nas urządzenie. Sterownika nie musimy podpisywać, wystarczy go zainstalować. Logikę komunikacji musimy zawrzeć w aplikacji, ale możemy “rozmawiać” z dowolnym urządzeniem USB. Gdybyśmy chcieli samemu przygotować sterownik, to czekałaby nas zabawa z Windows DDK oraz konieczność jego podpisania.

  W przyszłości zamierzam stworzyć serię postów o pisaniu sterowników dla systemu Windows.

  zadig

One thought on “Podręczne narzędzia #4 (USB)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.