25 lipca 2016

Garncarstwo a programowanie

Cytat dnia

Zaprezentowany cytat pochodzi z książki Art & Fear (opens new window). Poniżej znajdziecie tłumaczenie w języku polskim.

Art & Fear

Podczas pierwszego dnia zajęć kursu ceramiki profesor ogłosił zasady, wedle których podzielił klasę na dwie grupy. Wszyscy siedzący po lewej stronie mieli być oceniani wyłącznie na podstawie ilości wytworzonych produktów, natomiast ci po prawej stronie – na podstawie jakości. Zasady były proste: ostatniego dnia profesor miał zważyć produkty wytworzone przez grupę “ilościową”. 22kg miały dawać ocenę bardzo dobrą, 18 kg – dobrą, itd. Grupa oceniana podczas tego kursu za jakość miała przygotować tylko jeden garnek. Musiał on być idealny, jeśli chcieli otrzymać ocenę bardzo dobrą.

Gdy przyszedł czas oceniania, stała się rzecz niezwykła – okazało się, że najlepsze garnki zostały wyprodukowane przez grupę ocenianą za ilość. Wyglądało na to, że podczas, gdy grupa “ilościowa” zabrała się do pracy, czerpała doświadczenia ze swoich błędów i w ten sposób uczyła się, grupa “jakościowa” natomiast, zaangażowana tylko w teoretyczne dyskusje o jakości, finalnie uzyskała znacznie gorszy efekt.

Garnki, a programowanie

Powyższy fragment dostarcza bardzo cennego, ale i znanego spostrzeżenia – uczymy się zawsze poprzez praktykowanie danej aktywności. Dotyczy to zarówno tworzenia garnków, jak i programowania. Rozmyślania nad teorią i jej znajomość jest ważna, ale dopóki nie zostanie ona przełożona na praktykę, nie na wiele się zda. Prawdziwą sztuką jest umieć znaleźć właściwe proporcje pomiędzy tymi dwiema drogami, tak aby rozwijać się przez praktykę.

Źródło